Користні статті

Як обирати будівельний лак, його різновиди та застосування

Лак – розчин смол та полімерів у органічних летких розчинниках, який після висихання перетворюється у тверду прозору однорідну плівку.

Застосовується при зовнішніх та внутрішніх роботах для захисної (від несприятливих впливів атмосфери, механічних пошкоджень, тощо) та декоративної цілі (виріб набуває естетичного вигляду). Більшість з лаків без кольору, але зустрічаються також розчини, у складі яких містяться барвники.

Лак – розчин смол та полімерів у органічних летких розчинниках, який після висихання перетворюється у тверду прозору однорідну плівку.

Застосовується при зовнішніх та внутрішніх роботах для захисної (від несприятливих впливів атмосфери, механічних пошкоджень, тощо) та декоративної цілі (виріб набуває естетичного вигляду). Більшість з лаків без кольору, але зустрічаються також розчини, у складі яких містяться барвники.

Розрізняють такі різновиди лаків.

  • Однокомпонентні – готові до використання, містять у своєму складі основу та воду чи розчинник. Такі лаки застосовуються для обробки предметів, які не відчувають на собі сильного зовнішнього впливу.
  • Двокомпонентні – складаємі з основи та затверджувача, готуються безпосередньо перед використанням. Подібні лаки відрізняються підвищенною стійкістю до зовнішнього впливу.

Лазур–різновид лаку

Галузь застосування

Лаки для внутрішніх робіт – характерною особливістю цих лаків є те, що вони створюють собою міцне покриття з достатньою твердістю. Звідсіля їх головна властивість – стійкість до зношення (особливо актуально для паркетних лаків). До того ж, такі лаки екологічні. Для внутрішніх робіт часто застосовуються олійні лаки, на основі оліфи.

Лаки для зовнішіх робіт –створюють еластичне покриття, що витримує тиснення та розширення матеріалу (деревини, металу). Головна властивість що відрізняє ці лаки – стійкість до впливів атмосфери, УФ-променей, перепадам температур, тощо.

Універсальні –підходять як для зовнішніх, так і для внутрішніх робіт. До них відносяться алкідні лаки, нітролаки та інші. Цей тип лаків поєднує взаємовиключні характеристики: наприклад, еластичність та твердість плівки у лаків, що призначені для деревини. Але, не дивлячись на це, лаки не можуть використовуватися у всіх різновидах зовнішніх та внутрішніх робіт.

Декоративні лаки – застосовуються для надання особливого вигляду поверхням. Наприклад, ефект зістареної деревини, чи вологого каменю. Бувають як для внутрішніх, так і для зовнішніх робіт.

Склад

Акрилові лаки – використовуються для захисту деревних матеріалів від негативного впливу зовнішнього середовища та у декоративних цілях.

Основою цих лаків є водні дисперсії акрилових смол, що змішуються зі спеціальними добавками. Одна з основних переваг – швидке висихання. Окрім того, вони відрізняються міцністю, стійкістю до вологи, УФ-випромінюванню та впливу хімічних речовин (миючим засобам). Широкий асортимент та доступна ціна також є важливими перевагами.

Поліакрилатні лаки – призначені для декоративної обробки деревʼяних, скляних та металевих поверхонь. У якості основи для цього лаку виступає акриловий сополімер у комбинації з органічним розчинником та барвником.

Алкідні лаки – застосовуються для зовнішніх та внутрішніх робіт.

Основа– штучні алкідні смоли (пентафталеві та гліфталеві). До переваг варто відносити швидке підсихання, високу адгезію до поверхні (можливо покрити навіть пофарбовану поверхню), стійкість до стирання та негативним впливам зовнішнього середовища.

У порівнянні з маслянними лаками міцність алкідного покриття значно вище. Хороший варіант для використання у місцях, що потребують часте прибирання.

Алкідно-карбамідні лаки – використовуються для покриття деревʼяних поверхонь, наприклад, підлоги чи меблів. Ці лаки застосовуються в тандемі з затверджувачами, які впливають на швидкість висихання лаку та час його застосування. Алкідно-карбамідні лаки виготовляються з алкідних смол та аміноформальдегіду.

Олійні лаки – призначені для зовнішніх та внутрішініх робіт.

Основа – натуральна олія та олифа. Переваги: порівняно невисока ціна, еластичність, екологічність, стійкість до УФ-випромінюванню та волозі. Недоліки: довготривале висихання та надання незначного жовтого відтінку.

Нітролаки – однаково підходять як для зовнішніх, так і для внутрішніх робіт (обробка металу, деревини, скла).

Основа – нітроцелюлоза, змішана зі спеціальними добавками. Плюси: швидке висихання (до 1 години) та прозорість покриття. Важливою перевагою є можливість шліфування та полірування обробленої поверхні. Недолік – низька стійкість до УФ-випромінювання та вологи.

Лаки на водній основі – застосовуються для внутрішніх робіт.

Їх переваги: екологічність, вони швидко висихають. Недоліки: висока чутливість до мікроклімату у приміщеннях та низька стійкість до зношення. Оптимальный вариант для работ в детских комнатах и других жилых помещениях.

Уретан-алкидные лаки (яхтенные) –хорошо подходят для внешних работ. Главные достоинства: долговечность, устойчивость к влаге и атмосферным воздействиям, эластичность.

Полиуретан-алкидные лаки –используются для покрытия полов из лиственной и хвойной древесины. Достоинства: устойчивость к влаге, бытовой химии, спирту, легкость в применении. Хорошо подойдут для лакировки паркета.

Полиуретановые лаки –предназначены для покрытия паркета, паркетной доски, мебели и других поверхностей, которые подвергаются интенсивным внешним воздействиям. К их достоинствам относится устойчивость к влаге (сохнут даже на влажной основе) и химическим веществам, долговечность, не имеют запаха. Недостаток – высокая цена.

Битумные лаки –применяются для обработки металла (защита от коррозии) и дерева (защита от гниения). Эти лаки приготовлены на основе битума, поэтому покрытие имеет черный цвет. Подходящий вариант для покрытия скобяных изделий, предметов домашнего инвентаря и других изделий из черных металлов.

Достоинства: устойчивость к влаге, химическим веществам, высокие электроизоляционные свойства и невысокая цена. Недостаток – низкая устойчивость к теплу и УФ-излучению (растрескивание покрытия).

Спиртовые лаки – подходят для покрытия деревянных изделий. Оптимальный вариант для строительных и реставрационных работ.

Основа – раствор смол в этиловом спирте. Плюсы: быстрое высыхание, устойчивость к влаге, жирам, грязи, к истиранию. Недостатки: высокая цена, токсичность, пожароопасность, высокая цена.

Эпоксидные лаки – применяются для обработки стиральных машин, холодильников, резервуаров, в которых хранятся агрессивные химические вещества.

Основой являются раствор эпоксидных смол в органических растворителях. Достоинства: устойчивость к атмосферным и термическим воздействиям и химическим веществам, высокая адгезия к металлу.

Нефтеполимерные лаки — новая группа лаков, которые существенно дешевле масляно-смоляных, но способны заменить последние, превосходя их по стойкости к действию моющих средств и различных реагентов.Эти лаки (НП-2129, НП-2130) получают в виде композиций, растворов нефтеполимерных смол в органических растворителях с различными модифицирующими добавками.

Назначение

Лаки для дерева – предназначены для наружных и внутренних работ.

Достоинства: устойчивость к УФ-лучам, влаге, перепадам температур и механическим воздействиям. К числу таких лаков можно отнести алкидные, алкидно-уретановые и полиуретановые. Хорошим выбором станут яхтные лаки на алкидно-уретановой основе, которые отличаются повышенной износостойкостью.

  • Лаки для паркета –разновидность лаков для дерева. Одно из главных отличий – повышенная устойчивость к истиранию. Кроме того, для паркетных лаков важна степень блеска (глянцевый или матовый), экологичность (лаки на водной основе) и пожаробезопасность. Хорошим вариантом являются двухкомпонентные полиуретановые лаки с высоким сухим остатком, алкидно-карбомидные лаки.

Лаки для металла –применяются для наружных и внутренних работ: защита металла от коррозии и придание эстетичного внешнего вида. Основное достоинство – повышенная устойчивость к коррозии и износу.

Широко используются для покрытия резервуаров для хранения различных жидкостей, металлических полов, оборудования и других конструкций. Оптимальним варіантом для цих цілей є поліуретанові та епоксидні лаки.

Лаки для каменю –використовуються для зовнішніх та внутрішніх робіт: покриття поверхонь з каменю. Стійкі до механічного впливу, вологи, хімічним речовинам. Хорошим варіантом для каменю стає акриловий лак.

Лаки для бетону –підходять для зовнішніх та внутрішніх робіт: підлоги, стін, конструкцій, лицювальної та тротуарної плитки.

Переваги: висока стійкість до стирання, атмосферним та хімічним впливам, механічним навантаженням.

Оптимальний варіант – поліуретанові лаки. Вони широко використовуються у промисловості: бетонні підлоги, стіни та перекриття у промислових приміщеннях; сільскогосподарчих будівлях: пташині ферми, свинарники; інфраструктурі: мости, портові та річкові споруди, тонелі, гаражі, тощо.

Ступінь блиску

Ступінь блиску вказує на здібність лаку відбивання світла. За цим параметром лаки розподілені між 5 категоріями:

  • матові – відбивають до 10% світла;
  • напівматові – відбивають 10-30% світла;
  • напівглянцеві – відбивають 30-60% світла;
  • глянцеві – відбивають 60-80% світла;
  • високоглянцеві – відбивають більш ніж 80% світла.

Глянцева поверхня виглядає більш ефектно, проте матова простіше у догляді: глянець – швидко забруднюється та чутливий до подряпин, які особливо добре помітні на дзеркальному покритті. Глянцевий лак підкреслить чудовість малюнку деревини, а матовий замаскує недоліки деревини, забуднення та пошкодження поверхні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *